Yaza damga vuran Avrupa Futbol Şampiyonası’nda grup aşamaları çok büyük bir heyecanla geride kaldı.

EURO 2016’da son 16 eşleşmeleri


Son yılların en güzel turnuvalarından birini yaşıyoruz. Maçlar çok zevkli ve çekişmeli geçti. Birbirinden önemli yıldızlara sahip takımların bir üst tura çıkmakta pek zorlanmadıklarını gördük. Ve şimdi heyecan son 16’ya kalan takımların çeyrek final için mücadeleleriyle devam ediyor. Bu zorlu turda eşleşmeler şu şekilde gerçekleşti. İsviçre-Polonya, Galler-Kuzey İrlanda, Hırvatistan-Portekiz, Fransa-İrlanda, Almanya-Slovakya, Macaristan-Belçika, İtalya-İspanya ve son olarak İngiltere-İzlanda birbirlerine rakip oldular. Euro 2016 maç tahminleri de genel olarak bu takımlar etrafında dönüyordu.

Gruplarını ilk 2 sırada bitiren ve en iyi 3.’ler arasında yer alan 4 takım artık telafisi olmayan bu turda çeyrek final için bütün kozlarını paylaşacak. Eşleşmelerde dikkatleri çeken en kritik maç şüphesiz 2 dünya devinin erken final niteliğindeki İtalya-İspanya mücadelesi olacak. 2 takımda final hedeflediği bu turnuvada erkenden eşleşerek şimdiden elenecek olmanın stresiyle başa çıkmaya çalışıyor. İspanya’da 4. kez şampiyonluğa ulaşmanın hesaplarında İtalya gibi bir deve takılmak istemiyor. İtalya ise ben her koşulda en iyi turnuva takımıyım hatırlatmasını devam ettirmek istiyor. Bir başka dev karşılaşmada Hırvatistan, Portekiz ile eşleşti. Çok formda olan Hırvatistan bu kez finale kadar kayıpsız gitmenin telaşında. Fakat önlerinde yıldızlar topluluğu Portekiz var ve bu dev maç da en çok konuşulacak maçlardan biri olacağa benziyor. Turnuvanın ev sahipliğini yapan Fransa, 98 Dünya Kupası’ndakine benzer bir başarıyla kupanın evinde kalmasını istiyor ve karşılarında iyi bir performans yakalayan İrlanda var. Fakat Fransa eşleşmeden bir hayli memnun. Son Dünya Kupası şampiyonu Almanya ise Slovakya ile eşleşerek istediği şansı elde etti. Her ne kadar son Dünya Kupası’ndaki kadar formda olmasalar da Slovakya kendileri için kolay lokma olabilir.

Kupanın en iyi çıkış yapan takımlarından Galler ve Kuzey İrlanda ilk kez katıldıkları bu turnuvada son 16’ya kalmanın heyecanını çeyrek final vizesi alarak ileriye taşımak istiyorlar. Sonuçta bu turu geçen tarih yazmaya devam edecek. Kupanın en çok konuşulan ve gruplardan yenilgisiz çıkan Macaristan, dünya devi Belçika karşısında futbol mucizesini yaşatmaya çalışacak. Belçika ise halen İtalya yenilgisinin üzüntüsünü unutturmaya uğraşıyor. Son olarak İngiltere-İzlanda maçını izleyeceğiz. Turnuvaya iddialı giren İngiltere grup maçlarında tökezlese de finale ulaşmaya ant içmiş. Karşılarında gene ilkleri yaşayan bir takım var. Macaristan’ın ardından en büyük sürprizi yapan İzlanda oynadığı akıllı futbolla herkesin beğenisini topladı. Birbirinden önemli ve kritik bir son 16 turu izleyeceğiz. Bakalım çeyrek final yolunda sürprizler devam edecek mi?

Yerel Haberler